Počuli ste už o trende menom vegánstvo? Určite to nie je nikomu z nás cudzie, no poznáme to skôr ako trendový štýl stravovania pre celebrity alebo športovcov. Vegánstvo je ale oveľa viac, než len strava. Je to životný štýl a niekedy aj spôsob riešenia zdravotných problémov. Aké sú všetky zásady, výhody a nevýhody vegánstva, o ktorých by ste mali vedieť?
Čo je vegánstvo?
Vegánstvo sa netýka len stravy, ale viacerých oblastí života. Ide o myslenie a životný štýl, pri ktorom sa vyhýbate vykorisťovaniu a týraniu zvierat, či už za účelom stravy, oblečenia alebo čohokoľvek iného. Vegánska strava preto neobsahuje žiadne mäso, ryby ani iné živočíšne produkty (vajíčka, mlieko, med…). Je množstvo dôvodov, prečo začať s vegánstvom a každý z nás môže mať iný – ochrana zvierat, nižšie znečisťovanie planéty, zo zdravotného hľadiska a pod.
Všetky hlavné výhody a nevýhody
Máte problém s chudnutím a aj keď skúšate čokoľvek, tak vám to nejde? Vyskúšajte vegánsku stravu. V prvom rade vás to dostane do kalorického deficitu, pretože nemôžete jesť množstvo vysokokalorických a spracovaných potravín. Za ďalšie vás to naučí jesť viac ovocia a zeleniny. Tieto zložky tvoria gro vegánskeho jedálnička. Zo zdravotného hľadiska poskytuje vegánstvo ochranu pred cukrovkou 2. typu a niektorými druhmi rakoviny (prostaty, prsníkov a hrubého čreva). Zo všeobecného hľadiska je to aj prijateľnejšie k prírode. Chov zvierat totiž v súčasnosti veľmi znečisťuje životné prostredie.
Každá minca má dve strany a rovnako to platí aj pri vegánskej strave. Na to, aby ste mohli začať musíte mať dostatok správnych informácií. Veľa ľudí zaradí do jedálnička len ovocie a zeleninu, no potom majú príliš málo bielkovín a nízky príjem kalórií. Je dobré sa v tomto prípade poradiť s odborníkom. Ďalšia vec, na ktorú si treba dávať pozor je výber potravín. Aj vegánske jedlá môžu byť nezdravé, napríklad vyprážaná zelenina alebo rôzne vegánske omáčky. To, že je niečo vegánske ešte neznamená, že to je vždy zdravé.